Aktualności

Od 2014 r wymagany będzie wkład własny

Dla wielu osób planujących zakup mieszkania negatywną informacją może być, że już za trzy, cztery miesiące nie będzie można uzyskać kredytu hipotecznego, jeśli nie posiada się przynajmniej 5-proc. wkładu własnego. Tak wynika z najnowszej rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

 Banki mają czas na wprowadzenie wspomnianego ograniczenia najpóźniej do końca roku. Jeśli ktoś chciałby uzyskać kredyt przy niższym niż 5 proc. wkładzie własnym, to nie powinien zwlekać do ostatniej chwili. Część banków może nie czekać do końca grudnia i wprowadzić zmiany nieco wcześniej. Poza tym proces uzyskania kredytu mieszkaniowego trwa mniej więcej miesiąc, czasu wymaga też znalezienie wymarzonego mieszkania. Aby uzyskać kredyt w listopadzie, trzeba już teraz zacząć się tym zajmować.

Co ważne, w kolejnych latach poziom wymaganego przez banki wkładu własnego będzie dalej podwyższany. Ci, którzy będą chcieli uzyskać kredyt w 2015 r., będą musieli posiadać oszczędności pokrywające już 10 proc. wartości mieszkania. W 2016 r. wymagany będzie wkład na poziomie 15 proc., ale wystarczy też 10 proc., jeśli kredytobiorca zapłaci za ubezpieczenie niskiego wkładu. Od 2017 r. standardem stanie się wymaganie 20 proc. wkładu własnego. Nadal będzie można jednak uzyskać kredyt, posiadając jedynie 10 proc. i wykupując ubezpieczenie. Ci, którzy planują w najbliższych latach zakup mieszkania, powinni więc już teraz zacząć oszczędzać na wkład własny.